טיול ליפן אגדה יפנית12 יום

ביפנית היא מכונה "ניהון" או "ניפון" שפרושה – "מקור השמש"

שרשרת איים במזרח אסיה באוקיינוס השקט ובה ארבעה איים גדולים ועיקריים: הוקאידו, שיקוקו, קיושו והונשו. האחרון הוא הגדול והמיושב ביותר. מרבית האיים הם רכסי הרים שבולטים מעל פני הים ויש בהם גם הר געש פעילים. נוף מרתק ומעניין.

אף שגודלה בינוני היא כיום המדינה הששית בעולם מבחינה תעשייתית והשלישית בעוצמתה הכלכלית. שתוף פעולה מרתק בין הממשל לתעשייה, מוסר עבודה גבוה, דגש עצום על חינוך והשקעות עתק בפתוח טכנולוגיות עיליות הביאו את יפן למקומה הנוכחי. בשונה ממרבית שכנותיה במזרח, החקלאות המקומית מהווה חלק קטן וזניח בייצור. הצפיפות העצומה בערים הביאה לבניה של גורדי שחקים ומיזמי ענק הולכים וצומחים ולצדם אמצעי תחבורה חדשניים ומהירים.
השלוב המרתק של מסורת וחדשנות, צייתנות ומשמעת שאינם מובנים לנו, בצד חיבור וסגידה לטבע, חיבור רומנטי פןלקלוריסטי ודתי והכל ביחד.
הסגידה לעוצמת הטבע היא המקשרת את כולם. עצי ה”סאקורה” – הדובדבן ויופיים בפריחתם הפכו לדבק ולמכנה המשותף הלאומי. מדי שנה נפתחת עונת הפריחה בטקסים רבי עם  כל בית יפני יניח לכל ויצא לטבע להתבונן בפריחה, לטייל ולהתקרב ליופי המדהים הזה.
כל זאת ועוד, בתים מכונפים, גשרונים מעשה אמן, מקדשי שינטו ומקדשי בודהה, הרים מושלגים ברקע. הכל נראה כצילומים של גלויות מרתקות.
יש חוקרים הטוענים כי היפנים הם צאצאים של עשרת השבטים שגלו מארץ ישראל בחורבן בית ראשון. בעיקר אצולת הארץ המכונים “שינדאי”. לטענת אותם חוקרים, כל היכלי ה”שינטו” ביפן מחקים את המקדש אותו הכירו הגולים מירושלים. אולם קודש ובפינתו אולם נפרד, קודש קודשים. הכוהנים המשרתים בקודש לובשים בגדי בד ומצנפת – כמו כוהני ישראל. בתפילה היפנית הנהוגה בדת ה”שינטו” מוקירים המתפללים את זכר אבותיהם “כמו האבות לבני ישראל”….

ואי אפשר לסיים  ולדלג על הומור יהודי ויפן: מלחמת העולם השנייה הסתיימה כזכור בכניעתה של יפן לאחר שארה”ב השליכה עליה שתי פצצות אטומיות, אחת על הירושימה והשניה על נאגאסקי. מיד אחרי הכניעה מגיע הצבא האמריקאי ומתנחל ברחבי הארץ הכבושה…
בבוקר הראשון על אדמת יפן, מתעורר חייל אמריקאי – יהודי יליד ברוקלין – וצועק בכל רם לחברו שישן במיטה לידו באולם השינה המחלקתי – באידיש עסיסית: היי שימשן, קימשן, ד’זין שינשט שויין (שמשון, התעורר, השמש כבר זורחת…)
חייל אחר במיטה הסמוכה ששמע את הקריאה – ככל הנראה לא אוהב יהודים במיוחד – הסתובב אל חברו ואמר גם הוא בקול: תראה את היהודים האלו! לילה אחד הם ביפן ובבוקר הם כבר מדברים את השפה…..

סגור
css.php