טיול לאיסלנד

12 יום

ארץ הקרח והאש

היכן צולמו סצנות קרב של “משחקי הכס” או סדרת הטלוויזיה “מראה שחורה”? שוברי קופות כמו “בין כוכבים”, “טומב ריידר” ו”מלחמת הכוכבים”? הוסיפו לרשימה גם את סרטי ג’יימס בונד ו”מהיר ועצבני 8″ – כן, לא רק אנחנו, אלא גם הוליווד גילתה את איסלנד, “ארץ הקרח והאיש”, ורשימת הסדרות והסרטים שצולמו שם ארוכה מאוד. אין פלא, איסלנד היא בעצם אתר תפאורה מרהיב, מרתק ביופיו, החוצה כל דמיון. היא יצירת מופת של מערות קרח, אגמי קרחונים, הרי געש פולטי אפר, מעיינות חמים, מפלי קצף לבן בתוככי הסלעים השחורים, גייזרים פולטי קיטור, אדמה מבעבעת וניגודי צבעים מהממים – התגשמות הפנטזיות של כל במאי סרטי מדע בדיוני וגם של חובבי טבע.

חוץ מנוף “גלקטי” היא תעניק לכם גם אגמים בכחול חלומי ולגונות מהפנטות. בין ים לשמים אפשר למצוא שם סוסים עם פרות חורף, לווייתנים, כרישים, מושבות ציפורים – ביניהן, שחפים, ברווזים, יסעורים וכמובן הפאפין(Puffin), ציפור קטנה עם מקור צבעוני שנראית כמו שילוב של תוכי ופינגווין והנחשבת לציפור הלאומית של איסלנד.
אז איך כל זה קורה? איסלנד היא מדינת-אי געשי (ועוד כמה איים קטנים סביבו) ואחד המקומות הצעירים בעולם מבחינה גיאולוגית. לכן ניתן לראות כאן, מעבר לנופי הרים נדירים בצבעי צהוב, אדום, כתום וירוק, יקום שלמעשה נברא עדיין מחדש יומיום עם הרי געש פעילים, לגונות קרחונים, מפלי מים כבירים ובצידם עמודי לבה כהה, תימרות קיטור של גייזרים, בריכות בוץ מבעבעות… תופעות טבע המשנות ללא הרף את פני השטח. כל אלה, בשילוב מרתק של ניגודי צבעים, טמפרטורות, קרח ואש. איסלנד היא על כן המקום בו הטבע עדיין לא אמר את מילתו האחרונה…היא ה”מכה” של הגיאולוגים, אליה נוהרים חוקרים ואנשי מדע כדי לבחון וללמוד את כדור הארץ. התיירים החוזרים מאיסלנד מספרים על תחושה של ביקור בכוכב לכת אחר…
הרפובליקה של איסלנד שוכנת בצפון האוקיינוס האטלנטי, ממוקמת בין גרינלנד, נורבגיה וסקוטלנד, צפון מערבית לאיי פארו. צפיפות האוכלוסייה – צאצאי הוויקינגים הקדומים – היא מהקטנות בעולם. על שטח  של 103,000 קמ”ר, מתגוררת אוכלוסייה המונה כ־358,780 נפש בלבד, כאשר מחציתה מתגוררת בעיר הבירה רייקיאוויק.
מעיינות המים החמים מזינים את מערכת החימום של רוב תושבי האי ומפלי המים מספקים את כל תצרוכת החשמל. תוסיפו לכך את הפרלמנט העתיק ביותר באירופה ואת ספרות ה”סאגות” המופלאות והמסתוריות, שהיוו השראה לסופרים רבים, ביניהם רודיארד קיפלינג, מילן קונדרה, ג’.ר’. טולקין ועוד ותקבלו יעד ייחודי ומסקרן.
ואגב, איסלנד תופסת את המקום הראשון בעולם ביחס בין מספר הספרים היוצאים בה לאור לבין גודל האוכלוסייה – ישראל היא במקום השני אחריה!
אז, הוליווד מאוהבת! הספרות העולמית חוגגת! ובעקבותיהן, גם התיירות העולמית (כולל שי בר-אילן) נוהרת לאיסלנד בשנים האחרונות.

חשוב לדעת!
כ-2 מיליון תיירים מגיעים לאיסלנד בעונה – ונדגיש, שעונת התיירות קצרה במיוחד(!!!) רק 3 חודשי תיירות בשנה! התוצאה: בתי המלון מתמודדים עם ביקוש רב, הרבה מעבר ליכולת התפוסה שלהם.
מבדיקה מקיפה שערכנו ועל פי הנתונים שבידינו, כדי להבטיח מקומות ורמת שירות טובים ביותר – בתי מלון, אוטובוסים וכיו”ב – יש להירשם לטיול עד 90 יום לפני היציאה. לכן, במיוחד בשבילכם, ובמטרה לשריין ולשמור לכם מקום, אנו פותחים את ההרשמה כבר עכשיו.

סגור

מסלול הטיול

נגיע אל מערת הלבה שבהר הגעש המפורסם סנייפליוקל (Snæfellsjökull), המתנשא לגובה 1,446 מ’ ואת לועו מעטרת כיפה קרחונית. את פרסומו חייב ההר הזה לסופר המהולל ז’ול ורן שבשנת 1864 פרסם את ספרו “מסע אל בטן האדמה”, ובחר את הר הגעש הזה כנקודת הכניסה של גיבורי הספר, פרופ’ לינדברוק ואחיינו אקסל, אל קרום כדור הארץ. מטיילים רבים מגיעים להר הגעש סנייפליוקל מצוידים בספר ועוסקים לא מעט בהשוואה שבין הטקסט למציאות.

סגור

כך נמצא פה לא רק בית חולים ושדה תעופה לטיסות בין לאומיות, אלא גם אולפני טלוויזיה ורדיו ואפילו אוניברסיטה, מוזיאונים ו…בירה מקומית נפלאה. בהיותה נקודת מוצא תיירותית לאטרקציות הצפון-איסלנדיות, אקוריירי מספקת לתייריה גם בתי מלון, בתי קפה ומסעדות. אנו נערוך סיור פנוראמי בין הרחובות הציוריים של העיר היפה הזו ונבקר בגן הבוטני המקומי. מכאן נמשיך אל מפל גולפוס (Gullfoss) המכונה “מפל האלים” והנחשב למפל היפה ביותר באיסלנד ואחד המפלים המרהיבים באירופה. זהו למעשה מפל נהר הקוויטה הרחב, המכונה בפי האיסלנדים “הנהר הלבן”, והוא זורם מקרחון לנגיוקול, ונופל בכמה אשדים מרהיבים לתוך קניון בזלת עמוק, שנוצר על ידי הנהר עצמו. נמשיך בנסיעה לאורך נהר ה”יוקולסה א פיולום” העצום, ובהמשך, נצעד לאורך קניון יוקולסה שפירוש שמו הוא “קניון הנהר הקרחני” ובו זורם מפל דטיפוס (Detfoss) הנחשב לעוצמתי ביותר באירופה והצונח מגובה של כ-44 מ’ ושעוצמת זרימתו מגיעה ל-210 טון מים קרחוניים לשנייה(!). אם יאפשרו התנאים נרד גם לסיור בתוך הקניון הבזלתי המרשים, מסלול הליכה אתגרי שיוביל אותנו אל מעיינות ומפלים נסתרים. מכאן נמשיך אל מלוננו שבאזור הוסביק.

סגור

זהו אגם רדוד ועשיר בחומר אורגני, שנוצר לפני 2,300 שנה בעקבות התפרצות געשית (זמן קצר במונחים גיאולוגיים), שבמהלכה נפלטה כמות גדולה של לבה בזלתית ונוצרו קבוצות של מכתשים המשתרעות על חופיו וגם בחלק מהאיים שבמרכזו. סוג זה של היווצרות לבה ידוע כ”מכתשים מדומים”. נמשיך אל דימבורגיר (Dimmuborgir) – “הטירה השחורה”, להליכה בתוך מבוך וולקני, שהוא המקום היחיד בעולם בו ניתן לצפות בתצורות לבה ענקיות המזכירות לעיתים פני אדם, או ציפורים ואפילו קתדרלות. זהו אחד האזורים הפעילים ביותר באיסלנד מבחינה וולקנית עם גייזרים קטנים, מעלי קיטור ועשן הנראים (ונשמעים) מכל עבר, עם מעיינות גופרית רוחשים, בריכות בוץ מבעבעות ושאריות קפואות של התפרצויות וולקניות טריות.
הדבר הקרוב ביותר לביקור בכוכב לכת אחר, זוכרים? זהו גם המקום בו קרום כדור הארץ הוא הדק ביותר בעולם(!) וכאן נמצא גם אחד מאזורי הקינון הגדולים ביותר באירופה, עם ברווזים, ברבורים, שחפים ולמעלה מ-115 מינים נדירים של עופות מים. אזור אגם מיוואטן כולו הוכרז כאזור מוגן (שמורת טבע) בשנת 1974 ומאז הפך לאחד מאתרי התיירות המרכזיים והאטרקטיביים באיסלנד. מכאן נמשיך לעיירה אגילסטאדיר.

סגור

נמשיך דרומה אל אגילסטאדיר (Egilsstaðir), העיר הגדולה ביותר בצד המזרחי של איסלנד, שהיא תחנת מעבר בין צפון איסלנד לחלק הדרומי שלה ומרכז השירותים של האזור, כולל שדה תעופה, בית חולים ומכללה וגם נקודת המוצא לטיולים בפיורדים המזרחיים ובלגונת הקרחונים. אזור הפיורדים המזרחיים הוא בן למעלה מ-13 מיליון שנה, בין העתיקים ביותר באיסלנד מבחינה גיאולוגית. במהלך הנסיעה נעצור לתצפיות נוף, לביקור בכפרי הדייגים הקטנים שבאזור ונעלה לסיור אל אחד הקרחונים.

סגור

פסגתו הגבוהה ביותר של הקרחון נמצאת בפארק הלאומי סקאפטאפל  Skaftafell.  זוהי שמורת טבע יפהפייה, עטורת הרים מרהיבים, מפלי מים ושלוחות קרח שכמעט נוגעות בים. אנו נגיע ל”מפל השחור” – ,Svartifoss מפל מרהיב, ששמו ניתן לו בשל עמודי הבזלת השחורים שמאחוריו. נערוך תצפיות אל אחת השלוחות הדרומיות של הקרחון הענק ונשוב אל מרכז המבקרים, שם נוכל ללמוד על ההתפרצויות האלימות של הרי הגעש עליהם יושב הקרחון העצום.  מהפארק נמשיך ונגיע אל לגונת הקרחונים יוקולסרלון המדהימה ביופייה. שטח הלגונה הוא 20 קמ”ר ועומקה מעל 300 מ’. זוהי לגונת הקרחונים הגדולה והעמוקה ביותר באיסלנד, מעליה מתנשא לגובה 210 מ’ ה-Öræfajökull – הר הגעש הגבוה ביותר באיסלנד. הלגונה היא תוצאה של ההפשרה המואצת של קרחון ואטאניוקול, שיצרה קרחונים הצפים באגם בשלל צורות וגדלים. קשה לתאר במילים את הצבעים המיוחדים, את גודל הקרחונים, השקט והיופי הנדיר הנשקף לעיני הצופה. זהו אחד מפלאי הטבע של איסלנד. אנו נצא לשיט מלא קסם (אולי נפגוש כלבי ים) בסירה אמפיבית, בין הקרחונים הצפים.

סגור

איי ווסטמן שוכנים על שטח געשי של כ-800 קמ”ר ובו כ-80 לועות געשיים, שרק 17 או 18 מהם נמצאים מעל לפני הים. ב-14 בנובמבר 1963. 1963התפרץ הר געש תת ימי שכזה, והלבה הגועשת הרימה את פסגתו מעל לפני הים. כך נולד האי סירטסיי ((Surtsey – “האי של סירטיר” – במיתולוגיה הנורדית, מנהיגם של ענקי האש. ההתפרצות נמשכה עד ל-5 ביוני 1967. סירטסיי נחשב לאי ה”צעיר” ביותר על פני כדור הארץ וגילו 56 שנה בלבד(!). האי הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו. נקודת ציון דרמטית-היסטורית של האי היימאי ותושביו היא השעה 2 לפנות בוקר של יום ה-23 בינואר 1973 בשעה זו החלה התפרצות הר הגעש Helgafell, הניצב בסמוך ליישוב המרכזי באי, ואשר היה רדום במשך יותר מ־100 שנה. ההר התפרץ מעומק של 100 מ’ ממעטפת כדור הארץ, ללא התראה מוקדמת של המערכות הסיסמוגרפיות. למזלם של תושבי היימאי, באותה שעה עגן כל צי ספינות הדיג של התושבים בנמל האי וכך, פונו כל התושבים לאיסלנד. מלב ים, הם חזו במראה נורא ההוד של סילוני הלבה המזנקים אל הרקיע וגולשים בנהרות של אש לכל עבר. עבורם היה זה גם המראה של בתיהם ורכושם הנקברים תחת סוללת הלבה, הכובשת שעל אחר שעל. בתחילה נדמה היה שתוך מספר שעות יעבור זעם, אבל למרבה ההפתעה נמשכה ההתפרצות למעלה מ-5 חודשים רצופים. התושבים חזרו לאי רק לאחר חודשים, כדי להתחיל במלאכת השיקום. מועד ההתפרצות הוא תאריך טראומתי בקרב תושביו, וכל אירוע שמוזכר הוא בבחינת “לפני” או “אחרי” ההתפרצות. אנו נשייט בסירה סביב האי היימאי, לתצפיות ציפורים, לפינות יפות ונסתרות ומצוקי בזלת לאורך החופים. אחר הצהריים נשוב במעבורת אל חופי איסלנד ומיד נמשיך לביקור במפלים המרשימים סלפוס וסליילנד.

סגור

הגייזר המפורסם הוא The Great Geysir שאכן מתפרץ לגובה רב. באותו אתר נמצא גם Strokkur גייזר המתפרץ בכל חמש דקות (הכינו את המצלמות). האתר השלישי במשולש הזהב הוא הפארק הלאומי ת’ינגווליר (Thingvellir) שמלבד יופיו הטבעי, הוא המקום בו נוסד בשנת 930 נוסד ה”אלת’ינג” (Althing) – הפרלמנט האיסלנדי, הנחשב לפרלמנט הקדום בעולם ואחד ממוקדי המשיכה החשובים באיסלנד. האלת’ינג פעל לא פחות מאלף שנה. עדות לימים ההרואיים הללו הוא דרגש סלע טבעי שעליו נהגו לשבת נציגי השבטים באי בפגישותיהם. כאן הם קיבלו את החלטותיהם ההיסטוריות, בהן למשל ויתור על דתם הפגאנית, כאן שפטו ונשפטו, וכאן בוצעו הוצאות להורג באמצעות קשירת אבנים כבדות לצוואר הנידונים והשלכתם אל הנהר הסמוך… אתר הפרלמנט מצוי ממש על קו השבר החוצה את האי האיסלנדי מדרום-מערב לצפון-מזרח. ההליכה בין קירות הבזלת הזקופים מאפשרת נגיעה בתהליך הבריאה של האי והבנה של הדרמה שהתחוללה במעבה האדמה, ואשר תוצאתה היא ההפרדה בין יבשת אירופה לאמריקה
משולש הזהב שלנו מוביל אותנו ליעד הקסום הבא – ביקור ורחצה ב”לגונה הסודית” (Secret Lagoon), לא רחוק מגולפוס, השוכנת בעיירה פלודיר (Flúðir) בה חיים כ-400 איש. אדי קיטור העולים מסביב, כבר מסמנים לנו את הדרך אל הבריכה הזו שהיא למעשה מעיין תרמי טבעי בצורת בריכה, הניזונה ממי המעיינות החמים של האי. זוהי הבריכה העתיקה ביותר באיסלנד, אשר העדויות הראשונות עליה הן משנת 1891. המים החמימים, האוויר הצח ונוף שדות הלבה מסביב מעניקים לרוחצים תחושה של רגיעה ושלווה. הגייזר הקטן המתפרץ מעת לעת, שבזכותו תיהנו מהמים הגיאותרמיים (בטמפרטורה של 38-40 מעלות מפנקות), הוא חלק מהאווירה הקסומה של חוויית הרחצה. הגייזר הזה הוא המקור למים המחלחלים לתוך הבריכה וכך עוזרים לה להתמלא ולשמור על חום המים. הגרופים של הבריכה מאמינים כי בין יתר סגולותיה היא גם מיטיבה עם עור הפנים.

סגור

שדות לבה ענקיים, סילוני קיטור המתפרצים מהסדקים בקרקע ושטחים המכוסים צמחייה אזובית דקיקה משלימים את התמונה הקסומה הזו. לא לחינם נחשבת השמורה ליהלום שבכתר הטיולים למרכז איסלנד. נטייל רגלית במסלול הליכה במרכז השמורה, וככל שיאפשר הזמן – נסיים ברחצה במעיינות החמים.

סגור

לכן, מעבר לשמה, הקושר אותה לתופעות הטבע של איסלנד, האוויר בה דווקא הוא צלול ונקי, גם הודות למתנה שמעניקות לה הרוחות הנושבות בה. ברייקאוויק מתגוררים קרוב ל-120,000 תושבים. בחורף, יש בה רק 4 שעות אור, ובקיץ הלילה בהיר כמעט כמו היום, והשמש שוקעת לקראת 23:00, ובתי הקפה והפאבים וגם הבריכות התרמיות המחוממות, שוקקים בליינים. אנו נסייר בעיר ונעצור לתצפית ממאגר המים “פרטלן”, המספק מים חמים לעיר כולה. נבקר בכנסיית הלגרימסון המתנשאת מעל לעיר ונסיים במתחם הנמל ובניין מרכז התרבות החדש “הארפה”. משם ניסע אל שדה התעופה של קפלאוויק, ונטוס בחזרה לארץ. נחיתה בארץ ביום 12.

סגור
תאריכים ומחירים

תאריכים ומחירים

יציאה
חזרה
ימים
מחיר
תוספת ליחיד
מדריכים
הערות
קובץ להדפסה
10.07.22
21.07.22
12
4690 €
945 €

טיול מלא!

14.08.22
25.08.22
12
4690 €
945 €

טיול מלא!

28.08.22
08.09.22
12
4590 €
945 €

טיול מלא!

מחיר הטיול כולל

* טיסה בינלאומית כולל מיסי נמל ודלק
* לינה בחוות ובבתי מלון
* אוטובוס תיירים נח לביצוע המסלול
* חצי פנסיון ואפשרות להכנת כריכים בצהריים
* מעבורת הלוך ושוב לאיי ווסטמן כולל שיט באיי ווסטמן לתצפיות
* סיורים וכניסות לאתרים כמתואר במסלול
* שייט בלגונת הקרחונים
* כניסה ורחצה בלגונה הסודית כולל מגבות
* חווית רכיבה על אופנועי שלג – על אחד הקרחונים (2 נוסעים על אופנוע שלג)
* מדריך ישראלי מקצועי מצוות “שי בר אילן”
* טיפים לנותני השירות בחו”ל (לא כולל סבלות – ברוב המלונות לא ניתן לקבל שירות סבלות)

מחיר אינו כולל

* הוצאות אישיות
* ביטוח נסיעות, בריאות ומטען
* ביטוח ספורט אתגרי
* שרותי סבלות – לא קיים שרות סבלות במקומות בהם נלון
* טיפ למדריך הישראלי, מומלץ לתת 4€ ליום

כדאי לדעת

שערי מטבע
בשל השינויים המשמעותיים החלים מדי יום ביומו בשערי המטבע בחו”ל מול הדולר, ואשר גורמים לייקור של השירותים בדולרים, ייערך חישוב מדויק של הטיול לקראת מועד היציאה ומחיר הטיול יעודכן בהתאם. כל תוספת בגין ייקור זה תחול על הלקוח עד לתשלום מלוא מחיר הטיול בפועל.

תנאי תשלום
• מרגע ההרשמה ועד 61 יום לפני יציאת הטיול יחויב הנוסע ב-300€ דמי רישום בלבד.
• 60-31 יום לפני יציאת הטיול יחויב הנוסע ב- 50% ממחיר הטיול
• 30 יום לפני יציאת הטיול סגירת תשלום.

תנאי ביטול
• עד 61 ימי עבודה לפני יציאת הטיול יחויב הנוסע ב 40 € דמי רישום בלבד
• 60-35 יום לפני יציאת הטיול עלות הביטול 15% ממחיר הטיול
• 34-19 יום לפני יציאת הטיול עלות הביטול 50% ממחיר הטיול
• 18 יום ועד מועד יציאת הטיול עלות הביטול 100%
* במידה וכורטסו טיסות כלשהן או נקנו שירותים נוספים (ויזה, למשל) יתווספו מחיריהן לדמי הביטול הנקובים

הערות והארות
* לינה – בחלק מהמסלולים העוברים בין רמות הרריות, פארקים ויערות, הלינה היא כמתבקש בבתי מלון כפריים ובתי חווה מקומיים, מודרניים, נקיים ומאובזרים. אלה מעניקים חוויה מיוחדת המאפשרת קרבה לטבע והיכרות עם אנשי המקום.
* לא קשה מבחינת המאמץ הפיסי הנדרש ובכל זאת מקיף וממצה
* מחיר הטיול מבוסס על מינימום 20 איש משלמים
* כל האירועים בטיול תלויים בתנאי מזג האוויר.
* חשוב לוודא שהדרכון תקף ל-6 חודשים לפחות
* ימי שישי ושבת, ימי חג וחול המועד בארץ, ימי א‘ וחגים בחו”ל אינם נחשבים למניין ימי עבודה.
* במידה והוצאו כרטיסי טיסה כלשהן או נקנו שירותים נוספים כגון אשרה וכד‘, יתווספו מחיריהן לדמי הביטול הנקובים לעיל.
* בכל מקרה של שינוי, ביטול או תקלה הקשורה לטיסות, לשיט או לתעבורה תחול האחריות על חברת התעופה או התעבורה.
* יתכנו שינויים במסלול הטיול עקב שינוי בזמני טיסות פנימיות וסיבות אובייקטיביות אחרות.
* יש לוודא שהדרכון בתוקף ל-6 חודשים לפחות.

חשוב!
בשל מאפייני מזג האוויר הייחודיים לאיסלנד, המשפיעים גם על עֲבִירוּת הדרכים והנחלים, ייתכן שניאלץ לוותר פה ושם על פעילות נקודתית. כל אלה, על פי החלטת המדריך ועל סמך ניסיונו ובמטרה להבטיח קודם כל את שלום הנוסעים. במקרה כזה, ובאם יתאפשר, אנו נעשה כל מאמץ למצוא חלופה מתאימה והולמת.

הערת קורונה
בשל המצב הרגיש בעקבות התפרצות נגיף קורונה, החזר מלא על התשלומים במקרה של ביטול בעקבות התפרצות קורונה במדינת היעד המלווה באזהרה של משרד הבריאות.

css.php