טיולים לאירופה

מזרח אירופה – השם “מזרח אירופה” נתקבע בתודעה במהלך המאה התשע-עשרה עם המהפכה התעשייתית ששינתה את פניה של אירופה. כל האזור במזרח שבו עדיין שלטו אצילים ונסיכים אותם עבדו צמיתים ומשרתים ייצג את העולם הישן מול העולם ההולך ומשתנה במערב היבשת עם התפתחות התעשייה.
עם תום מלחמת העולם השנייה היה האזור כולו בשליטתה של ברית המועצות, מעבר למסך הברזל. רמת החיים הנמוכה של האוכלוסייה והשלטון הקומוניסטי הנוקשה היו ניגוד גמור למערב הדמוקרטי והמשגשג והמונח “מזרח אירופה” התרחב וכולל כיום את כל ההבדל בין הקדמה במערב לפיגור והנחשלות במזרח.
גם בעולם היהודי מקובלת הייתה גישה דומה במשך שנים רבות. ה”אוסט יודען” נחשבו כנחשלים ועניים בעוד שאחיהם במערב ראו עצמם “עילית” או אליטה…
דווקא בקהילות מזרח אירופה צמחו תנועות יהודיות מרתקות ורבות עוצמה. תנועת החסידות של הבעל-שם-טוב ומולה תנועת ה”מתנגדים” של הגאון מווילנה. רבים מאבות הציונות צמחו וגדלו במזרח כמו גם רבים מהנוהרים אחרי החזון הסוציאליסטי וחלום אחוות העמים. מגוון עצום של דעות ואמונות שאת פירותיהם אנו חווים יום יום במדינת ישראל של ימינו.
מערב אירופה – ההגדרה צברה תאוצה רבה אחרי מלחמת העולם השנייה וחלוקת אירופה. כל המדינות במערב שהצטרפו לתכנית מרשל ונהו אחרי המודל הדמוקרטי של ארצות הברית, הבדילו את עצמן היטב מהמדינות במזרח תחת שלטון סובייטי. קידמה וחופש מול דיכוי ונחשלות. כל שנות המלחמה הקרה טופחה ההגדרה עד שהסמל לחציצה ביניהן, חומת ברלין נפלה. התמוטטותה של ברית המועצות הביאה לשנויים של ממש בכל אירופה הגבולות טושטשו ואינם ברורים יותר. האיחוד האירופי משך אליו גם מדינות מהמזרח ורק לאחרונה החליטה בריטניה לנטוש אותו וערערה את יסודותיו. תופעות לוואי לעושר ולפינוק קבלו ביטוי חריף בירידה דרמטית בילודה זאת בצד הארכת תוחלת החיים של האזרחים הבוגרים. אירופה המערבית מצאה את עצמה נזקקת לפועלים פשוטים, “עובדי צווארון כחול” שהגיעו בהמוניהם מהמזרח ומארצות האסלאם וצפון אפריקה. קהילות הפועלים הפכו במהלך השנים האחרונות למוקדי בעיות וחיכוך ואירופה טרם מצאה את הדרכים להתמודד עם הבעיות שיצרה.
העולם היהודי העשיר ששגשג ופרח פה, כול תרבות אשכנז, ואף תרבות ספרד נעלמו ברובן תחת מגפי הנאציזם, או האינקוויזיציה ושרידיו שהאמינו כי באו אל המנוחה מוצאים עצמם שוב בעין הסערה.

css.php