ספרד, גיברלטר ופורטוגל

16 יום

היסטוריה מפוארת, ארכיטקטורה מרהיבה ונופים עוצרי נשימה

בעקבות הקורונה הטיול לא יתקיים במהלך שנת 2020.
תאריכים לשנת 2021, יפורסמו בקרוב.

ספרד מהווה ערב-רב של היסטוריה מפוארת, ארכיטקטורה מרהיבה ונופים עוצרי נשימה וכן תרבות מפותחת של שירה, ריקוד, קולנוע, ציור, ספורט וכמובן בל נשכח את הסמלים המייחדים אותה הלא הם הפלמנקו ומלחמות השוורים. ספרד חולקת את חצי האי האיברי עם פורטוגל והיא מציעה תרבות מגוונת, אשר ניתן לספוג מביקור באתרים ההיסטוריים וארכיאולוגיים מעניינים. כמו כן, המדינה נתברכה בנופים מגוונים: יערות סבוכים, ביצות מלח, מישורים ירוקים, מפרצים סלעיים וחופים חוליים לבנים.

גיברלטר, חצי אי קטן ממדים, אך “ענק” בהיסטוריה, בגיאולוגיה ובחום יהודי. מושבת כתר בריטית, הממוקמת בדרום חצי האי האיברי, ומהווה שער כניסה הן לאגן הים התיכון וגשר בין יבשת אירופה ואפריקה. למרגלות צוק גיברלטר, מצטופפת אוכלוסייה של כ 300,000 איש בני 16 דתות שונות, ובולטת בהם הנוכחות היהודית החמה והמקרבת. אנו מבקרים בגקיברלטר בשבת, מבקרים ומתפללים, יחד עם הקהילה המקומית, בכל בתי הכנסת שבה.
פורטוגל עומדת לבדה, מבודדת מיבשת אירופה ע”י גבולה עם ספרד. מדינה קטנה בעלת מגוון רב: מרצועת חוף מרהיבה לאורך הים האטלנטי אשר לאורכה כפרי דייגים עתיקים דרך רכסי הרים מרשימים, יערות עבותים, כרמים וכפרים קטנים וציוריים לאורך עמק הדורו. היסטוריה, אדריכלות מונומנטאלית ואומנות דתית וחילונית מרשימות באות לידי ביטוי בשרידים העתיקים מן התקופות השונות. כל אלו יוצרים את האווירה הקסומה והמיוחדת בארץ זו. על רקע מגוון מרשים זה נתחקה אחר סיפורם המרתק של יהודים ואנוסי הארץ. טיולנו יתמקד במרכזים יהודיים מן העבר תוך מפגש עם שרידי קהילות יהודיות ואנוסים אשר לאחרונה מצאו את דרכם חזרה לחיק היהדות.

סגור

מסלול הטיול

נראה את אחת מיצירותיו המפורסמות של האדריכל המפורסם אנטוניו גאודי, “סגרדה פמיליה”, אחד מסמלי העיר. גאודי לא הספיק לראות אותה גמורה. במהלך הסיור נתרשם ממבנים נוספים שיצר האדריכל, אשר פזורים ברחבי העיר. נראה את כיכר קטלוניה, הכיכר הראשית המפורסמת של העיר. נראה גם את עמוד קולומבוס. זו אנדרטה הנמצאת ליד הנמל אשר נבנתה לכבוד מגלה היבשות, כריסטופר קולומבוס שיצא למסעות בחסות ספרד. נטייל להנאתנו בשדרת רמבלס המפורסמת והתוססת. ובשוק הבוקרייה, הנושק לה. נבקר בבית הכנסת העתיק, המיוחס לרשב”א.

סגור

כאן נותר המקווה אשר ישנן עדויות כי נבנה ב-1264, בסמוך לשרידי בית הכנסת העתיק. נמשיך לחירונה – עירו של הרמב”ן, אחד ממרכזי היצירה היהודית בימי הביניים וערש הקבלה היהודי. נטייל בסמטאות הצרות של העיר העתיקה, בעלות האווירה הקסומה וברובע היהודי, ממנו נותרו היום רק שמות רחובות ואוירה מיוחדת. נבקר במוזיאון בו מוצגות מצבות קבורה של יהודים ומודגשים אישי דת ורוח שפעלו בעיר מיוחדת זו.

סגור

נראה את אולם השגרירים בו נחתם צו הגירוש של יהדות ספרד על ידי המלכים הקתולים פרדיננד ואיזבלה. מפה נשלח קולומבוס לגלות את העולם החדש. נתפעל מחצר האריות וחצר ההדסים, ונזכירם בהקשר מדהים של ר’ שלמה אבן גבירול ושמואל הנגיד, שהיה שר צבא וראש השרים בחצרו של השליט, נתפעל מסגנון הבניה והקישוט, המודחאר, האופייני לתקופה המוסלמית. את ביקורנו בארמון נסיים בהליכה מהנה בגינות הארמון, הג’נחליפה, ונהנה משקשוק המים ומבוסם הצמחייה. בתום הביקור נבקר ברובע המערות אלבאיסין, מקום ריכוז מגוריהם של הצוענים בגרנדה בעבר ואף בהווה. נסייר בעיר שקיבלה את הכינוי “גרנט אל יהוד” – “גרנדה של היהודים”.

סגור

נחצה את הגואדלכביר (הנהר הגדול) בהליכה על הגשר הרומי העתיק, נסייר בעיר העתיקה המהווה עדות לקהילה היהודית המפוארת ששכנה כאן בתקופת השלטון המורי. נבקר בכיכרות וברחובות שעדיין נושאים שמות המזכירים את ארץ ישראל, כגון, כיכר טבריה וכיכר יהודה הלוי. נחזה בפסלו של הרמב”ם אשר הוצב על ידי פרנסי העיר לזכר “הנשר הגדול”. ניכנס לבית הכנסת הנקרא על שמו של הרמב”ם, נטייל לאורך הסמטאות הציוריות והמקושטות בשלל פרחים ונבקר את ה”מסקיטה”, בעבר המסגד הגדול של קורדובה, ונחשב כגדול בעולם, אשר עברה הסבה לקתדראלה של העיר.

סגור

נראה את מושבת הקופים, נסייר ברחובות העיר ו”נספוג” אווירה בריטית השולטת במושבה. במהלך הסיור ניחשף לפן היהודי הייחודי של המקום ונעמוד על ההרמוניה השוררת בין הדתות השונות. בתום הסיור נגיע למלוננו להכנות לקראת שבת.

סגור

מסורת מלחמות השוורים נולדה וצמחה כאן ותרמה לפרסומה. דורי דורות של לוחמי שוורים ממשפחת רוֹמֶרוֹ המקומית עיצבו מורשת של חוקים וסגנונות לחימה, שעד היום מקובלים בכל ספרד. אך לא רק מלחמות שוורים ידע המקום. בעיר המדהימה הזאת, היושבת על צוקים תלולים, קיבל ארנסט המינגוויי את ההשראה לספרו “למי צלצלו הפעמונים” על מלחמת האזרחים האיומה בספרד. לאחר הביקור נמשיך לסביליה. עם ההגעה, נבקר במבצר העיר Alcazar ונראה את הקתדראלה המפוארת של סביליה, אחת הגדולות בעולם כולו, ושבה קבור קולומבוס. נמשיך לכיכר אספניה המפוארת ונראה את ביתני המדינות דוברות הספרדית של דרום אמריקה  אשר נבנו עבור התערוכה שתוכננה לסוף שנות ה-20. נמשיך עם סיור רגלי ברובע היהודי של העיר Juderia הנקראת היום רובע סנטה קרוז, ונעמוד על השורשים וההיסטוריה היהודית במקום.

סגור

נחצה את הגבול לפורטוגל וניסע אל אוורה, בירתה לשעבר של פורטוגל. בעיר המוקפת חומה, אשר הוכרזה כאתר מורשת תרבות ע”י אונסק”ו, ניתן למצוא שרידים היסטוריים חשובים וקסם אדריכלי ואומנותי. ברובע ז’ודיאריה רוכזה קהילה יהודית ועד היום ניתן למצוא שרידים מהמאה ה-15 וה-16, וסמלים מתקופת האינקוויזיציה בה “אנוסים” רבים עלו על המוקד. בעיר זו שכן מטה האינקוויזיציה של פורטוגל. נטייל בין סמטאותיה, נבקר במקדש דיאנה הרומי.

סגור

נמצא בו את בית הכנסת העתיק ביותר אשר שוחזר לאחרונה. בבית הכנסת תצוגה, המראה את שילוב היהודים בתעשיית הטקסטיל המפורסמת של העיירה, ובתעשיות שונות אחרות. כאן בחר נשיא פורטוגל, מריו סוארש, להתנצל בפני העם היהודי על העוול והרצח הנוראים שבני עמו עשו, נטייל בין סמטאות מרוצפות ונשמע על הקהילה שחיה כאן בעבר וקבלה על עצמה את הנצרות על פי צו מלכות. נראה גם את המבצר אשר נתן לעיר את שמה. בתום הסיור ניסע למרוואו עיר  המצודה על ראש גבעה ומשם נמשיך לבלמונטה, הבנויה סביב מבצר מן המאה ה-13. העיירה משמרת היטב את תולדות היהודים וחיה בה קהילת אנוסים אשר החליטו, לאחר 500 שנה של שמירת מסורת יהודית בהסתר, לחזור לחיק היהדות בשנות ה- 90 של המאה ה-20.

סגור

בתום הביקור במוזיאון, נבקר בבית הכנסת המקומי, בית אליהו, ונתוודע לאנוסי המקום ולארגון “שבי ישראל”, הפועל רבות לסייע בהחזרתם של האנוסים לחיק היהדות. נמשיך לגוארדה, לביקור ברובע היהודי, ולהתרשם מהחריטות של צורות שונות על משקופי הבתים. של האנוסים. לאחר מכן ניסע לטראנקוסו, שהיוותה מרכז יהודי חשוב ורם מעלה בימי הביניים, נבקר בבית הכנסת ובמוזאון היהודי החדש שנפתחו בו לאחרונה, ואם יתמזל מזלנו, נפגוש ונכיר יהודים/אנוסים תושבי המקום והסביבה.

סגור

נראה את “מזרקות האהבה והדמעות”. בתום הסיור נמשיך לעיירה העתיקה טומאר. נבקר בבית הכנסת העתיק שנבנה בשנת1430  ונקרא על שם אברהם זכות אסטרונום ומתמטיקאי, שעל שמו ניתן שם למכתש על הירח. נטייל ברחובות העיירה השקטה, בין בתים עתיקים ואתרי שימור, נעלה ברגל לקומפלקס המרשים מן המאה ה-12 הכולל מבצר – מנזר טמפלרי החולש על העיר. בתום הביקור נשים פעמינו לעבר ליסבון, בירת פורטוגל.

סגור

לאמיצים שבנו נכון אתגר ממשי של הליכה על החומה, שלפחד בהליכה יש תמורה מלאה בנופים המתגלים. בתום הביקור נמשיך לעיירת הדייגים נאזארה, השוכנת על צוק מרשים מעל האוקיאנוס השקט. בתום תצפית וסיור בעיר העליונה ובעיר התחתונה, נחזור למלוננו להכנות לשבת.

סגור

במקורה נבנתה בתור ארמון קיץ למלכי פורטוגל. נראה את הארמון הייחודי עם הארובות הענקיות שמעל מטבחו. נמשיך לאורך החוף לנקודה המערבית ביותר באירופה, קאבו דה רוקה, ונמשיך לקשקאיש, עיירת הקיט היוקרתית ביותר בפורטוגל ונראה את “גרונו של השטן”. ומשם לעיר הנופש אסטוריל, עיירה שבה קזינו, בתי מלון ווילות מפוארות שבהן התגוררו עשירי תבל ומלכים גולים. בסיום יום גדוש חוויות זה, נחזור למלוננו שבליסבון.

סגור

נבקר ברובע בלם, היא בית לחם, רובע הבנוי על קו המים ובמקום קבורתו של ואסקו דה גמא. נראה את מגדל בלם והאנדרטה למגלי פורטוגל. נעפיל למרומי גבעת מבצר סנט ג’ורג’ לתצפית על העיר. נרד בסמטאות המפותלות של רובע אלפמה העתיק הכולל גם את אזור הג’ודריה (רובע היהודים). תם ונשלם טיולינו המרתק. ניסע לנמל התעופה שבליסבון ונטוס חזרה לארץ. נחיתה ביום ה-16.

סגור
תאריכים ומחירים

תאריכים ומחירים

יציאה
חזרה
ימים
מחיר
תוספת ליחיד
מדריכים
הערות
קובץ להדפסה

מחיר הטיול כולל

* טיסה בהתאם למסלול הטיול כולל מיסי הנמל והיטל הדלק נכון לתאריך 1.9.18
* ביטוח נסיעות, בריאות ומטען בסיסי
* אכסון בבתי מלון דרגת תיירות טובה ו/או ראשונה
* חצי פנסיון לאורך כל הטיול עם אפשרות להכנת כריך לארוחה השלישית
* אוטובוס ממוזג בהתאם לתוכנית הטיול
* ביקורים – סיורים וכניסות לאתרים כמפורט בתכנית
* מדריך ישראלי מצוות שי בר אילן ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית

המחיר אינו כולל

* שינויים במחירי הטיסה המושפעים מהתייקרות היטלי הדלק והביטחון ומיסי נמלי התעופה לאחר תאריך ‏1.9.18
* שינויים בשער המטבעות המקומיים לעומת הדולר האמריקאי מעל 2% מתאריך 1.9.18 ועד לתשלום בפועל יחולו על הנוסע
* טיפים לנותני השירותים בחו”ל בסך €150 לנוסע
* טיפ למדריך הישראלי (נהוג לתת כ-$5 ליום לנוסע)
* מופעים שלא כלולים בתוכנית הטיול ובמחיר הטיול
* הוצאות בעלות אופי אישי כלשהן כגון: משקאות בארוחות, טלפונים וכד‘

כדאי לדעת

ביטוח
אנו בשי בר אילן כוללים במחיר הטיול פוליסת ביטוח בריאות ומטען ברמה הבסיסית. פוליסה זו מכסה אתכם כאנשים בריאים. באם אתם לוקחים תרופות כלשהן על בסיס קבוע, סובלים ממחלה כרונית כלשהי, הייתם מאושפזים בחצי השנה האחרונה וכדומה, הנכם נדרשים להרחיב את הפוליסה בכדי שתהיו מכוסים בהתאמה למצבכם. הרחבת הפוליסה היא על אחריותכם האישית בלבד ותיעשה ישירות מול חברת הביטוח!
למי שנזקק להרחבה, תקוזז העלות של הפוליסה הבסיסית הכלולה במחיר הטיול מהמחיר שתידרשו לשלם עבור השדרוג לפי מצבכם הבריאותי.
הפוליסה (הבסיסית/המורחבת בהתאמה לפי הצורך) מכסה אתכם בדמי ביטול (כמפורט בסעיף תנאי ביטול) גם במקרה שתאלצו לבטל השתתפותכם מסיבות רפואיות כפי שמפורט בתנאי הפוליסה.
רק בריאות! וזכרו לא לנסוע לחו”ל ללא ביטוח המתאים למצבכם הבריאותי!

הערות
* ימי שישי ושבת, ימי חג וחול המועד בארץ, ימי א‘ וחגים בחו”ל אינם נחשבים למניין ימי עבודה
* במידה והוצאו כרטיסי טיסה כלשהן או נקנו שירותים נוספים כגון אשרה וכד‘, יתווספו מחיריהן לדמי הביטול הנקובים לעיל
* מחיר הטיול מבוסס על מינימום של 25 נוסעים משלמים
* חשוב לוודא שהדרכון בתוקף ל-6 חודשים לפחות

תנאי ביטול
* עד 30 ימי עבודה לפני יציאת הטיול יחויב הנוסע ב €30 דמי רישום בלבד
* מ-14-30 ימי עבודה לפני היציאה יחויב הנוסע ב-€400 + €30
* מ-7-13 ימי עבודה לפני היציאה יחויב הנוסע ב-€750 + €30
* מ-6 ימי עבודה לפני היציאה יחויב הנוסע ב-100% דמי ביטול

css.php