טיול ספארי בטנזניה

9 יום

כולל 4 שמורות הטבע: אגם מאניירה, שמורת סרנגטי, רמת הנגורונגורו, שמורת טרנגירי

מי יודע מדוע מנפנפים הפילים באוזניהם לפני שהם מריעים-מחצצרים? מתי ולמה הקרנף מתעטש? מדוע שומרות האנטילופות על שיניהן ומה עושים אם נתקלים באריה בלילה? את התשובות לכל אלה ועוד הרבה נגלה בספארי שלנו בטנזניה, שהיא לא רק מהיפות שבמדינות אפריקה, אלא ה-יעד מספר 1 לטיולי ספארי באפריקה(!) עם מאות אלפי מטיילים בעונה.
הידעתם כי למעלה ממחצית סרטי הטבע שצילם מוטי קירשנבאום ז”ל התרחשו בספארי בטנזניה? יש לכך סיבה: רבע משטח המדינה המיוחדת הזו – עשרות אלפי ק”מ –  הוכרז כשמורת טבע, כיוון שקיים כאן הריכוז הגבוה ביותר של בעלי חיים ל-1 קמ”ר. כך מסתובבים להם בטנזניה לא פחות מ-4,000,000 בעלי חיים הנחלקים ל-430 זנים שונים ומרתקים. גם “חמשת הגדולים של אפריקה” – אריה, נמר, קרנף, פיל ובופאלו (תאו), חיים בטנזניה, ועוד לא דיברנו על בעלי הכנף המיוחדים והמרהיבים… עם כל אלה, לא פלא שטנזניה זכתה לכינוי “הכי אפריקה שיש”.

איש חכם אמר פעם שהחיים נמדדים על פי מספר הפעמים בהם נעתקה נשימתך… בטנזניה תוכלו לחוות את משמעות המשפט הזה – כמה פעמים ביום.
“הרפובליקה המאוחדת של טנזניה”, זהו שמה המלא, הוקמה ב-1964 כאיחוד של טנגנייקה וזנזיבר. היא שוכנת במזרח אפריקה, גובלת בקניה ובאוגנדה מצפון, ממערב ברואנדה, בורונדי וקונגו, מדרום בזמביה, מלאווי ומוזמביק, וממזרח מחבק אותה – חוף הזהב היפהפה של האוקיינוס ההודי.
טנזניה מגישה למסיירים בשמורותיה סיפור של אורחות חיים ונוף עוצרי נשימה, פשוטו כמשמעו. השוני המופלא בין שמורה לשמורה והנופים המתחלפים לנגד עינינו מאגמים להרים, ומהרים ליערות טרופיים, ללועות הרי געש, לנהרות ומפלים – הם מהנדירים ביופיים בעולם.
אנחנו נסייר ב-4 שמורות טבע מרתקות, בספארי מהחלומות, בין נופים וצבעים, מעוררי השתאות, שאיתני הטבע פיסלו ועיצבו. נכיר מקרוב את בני ובנות שבטי האזור, מסורות עתיקות ותרבויות אקזוטיות ונגלה תובנות מרגשות ובלתי נשכחות של משמעות המשפט “האדם הוא תבנית נוף מולדתו”…
בנוסף, נאזין בכול ערב להרצאה המסכמת את כל מה שראינו, בעלי חיים, נופים, תרבויות ומנהגים.

סגור

מסלול הטיול

נגיע לשמורה לפנות ערב ונסייר בה. המיוחד בשמורת טרנגירי הן הסוואנות רחבות הידיים – מרחבי עשב עצומים, זרועות עצי באובב בני מאות שנים, שיחים נמוכים ועולם חי עשיר ומגוון, הכולל יותר מ-500 מינים של עופות, עדרים גדולים של פילים, היפופוטמים, אריות, צבועים ואלפי צבאים, בופאלו, אנטילופות, גנו, אימפלות, זברות, ג’ירפות ועוד.

סגור

בשל מיקומה, על השבר הסורי אפריקאי, שונה נוף השמורה לחלוטין משמורת טבע ופארקים לאומיים אחרים בטנזניה. כך, כבר בכניסה ניתן להבחין בנוף טרופי מפתיע, עשיר ומגוון, שממשיך ליער גשם עשיר, המזכיר ג’ונגל פראי, בו נוכל לפגוש להקות של בבונים, פילים, ציפורים ועוד. היער המיוחד הזה מתקיים במקום הודות למי תהום גבוהים במיוחד.
למרות שטחה הקטן (יחסית), השמורה מגינה על מגוון מרתק של בתי גידול ולמעלה מ-500 מינים של בעלי חיים, ו-400 סוגים של בעלי כנף מרהיבים כמו קורמורנים, שקנאים, אלפי פלמינגו – הצובעים את האגם בוורוד, אוכלוסיית פילים צפופה ועדרי היפופוטמים מרשימים. אם יתמזל מזלנו נראה את האריות, מטפסי העצים המפורסמים של השמורה. בתום סיור הספארי נצא לשעה קלה של הליכה בין גשרי חבלים התלויים בין צמרות העצים בפארק (Tree-Walk) – חוויה מגניבה! לקראת ערב נגיע אל הלודג’.

*שמורה ביוספרית היא שמורת טבע בקרבת מגורי אדם, העונה על שורה של קריטריונים אקולוגיים ותכנוניים הנוגעים לביוספרה (מערכת אקולוגית), כולל פיתוח בר קיימא ושמירה על ערכי טבע מגוונים, במטרה לאזן בין צורכי האדם העכשוויים, העתידיים וערכי שמירת הטבע (מתוך הערך בוויקיפדיה).

סגור

האגם הוא בית גידול לשקנאים, פלמינגואים וחסידות. כאן נבקר את שבטי הבושמנים: ההדזבה (Hadzabe) – שהוא שבט ציידים-לקטים, והדטוגה (Datooga) – שבט חרשי ברזל העוסק גם בחקלאות. אלה שני השבטים האותנטיים-מסורתיים האחרונים שנותרו באפריקה, הנושאים מאחוריהם היסטוריה רצופה של 12,000 שנים באזור.

סגור

לקראת השעה 10:00 נצא לכיוון שמורת הסרנגטי בסוואנה האפריקאית הענקית, המשתרעת על כ-60,000 קמ”ר, בשטחי טנזניה וקניה. השם ניתן לה על ידי שבט המסאי ומשמעותו “הערבות האין-סופיות”. סרנגטי היא השמורה השנייה בגודלה בטנזניה, והיא משתרעת על פני 14,763 קמ”ר – כשני שליש משטחה של מדינת ישראל. בשנת 1981 הכריז אונסק”ו על הפארק כאתר מורשת עולמית וכשמורה *ביוספרית. השמורה נחשבת ליעד הספארי הטוב ביותר והעצום ביותר באפריקה, בשל כמות ומגוון בעלי חיים שאפשר לראות בו – גנו, זברות, ג’ירפות, אנטילופות, אריות, נמרים, צ’יטות, צבועים, ומגוון אינסופי של דורסים. סרנגטי התפרסמה גם בזכות התופעה המרהיבה של “הנדידה הגדולה”. מדי שנה, לקראת העונה היבשה נודדים מעל 2 מיליון גנו, זברות וצבאים במסלול מעגלי בעקבות המזון אל שמורת מסאי-מארה שבקניה ובחזרה. העדר הענק משרך את דרכו צפונה, ואיתו מאות אלפי עגלים וסייחים צעירים שעבורם זו הנדידה הראשונה במחזור החיים. המישורים הם רקע לדרמה עוצרת נשימה של מעגל חיים ומוות. טורפים רבים, ביניהם צבועים, אריות, ברדלסים ונמרים, אורבים לעדרים עד הגיעם אל המכשול הגדול ביותר הניצב בפניהם בקצה שמורת הסרנגטי – נהר המארה. לקראת ערב נגיע ללודג’ הממוקם בלב השמורה.

סגור

נראה את המשחרים לטרף מבניהם, את הצדים והניצודים, בעולם שכולו בבואה של מלחמת קיום, הישרדות וגם גבורה.
אם התנאים יאפשרו, נצא לספארי מוקדם, לפני ארוחת הבוקר, עם תקוה בלב והרבה מזל לראות את התנהגות הטורפים אחרי ציד לילי.

סגור

כאן נגלה מדוע המסאים עומדים על רגל אחת, מהו ריקוד הקפיצות ומה מסמל הצבע האדום – נלמד על תרבותם, אורח חייהם ומנהגיהם המסורתיים, נסייר בבקתות הבוץ ונצפה במופעי שירה וריקודים. בשעות אחר הצהריים נגיע לעיירה קראטו, שם נשהה בשבת.

סגור

בזכות אוצרות הטבע והתרבות שבה הוכרזה השמורה כאתר מורשת עולמית. אנחנו נגלה כאן את “הפלא השמיני של הבריאה” – קַלְדֶרָת נגורונגורו”, שהיא מכתש ענק שנוצר כאשר לוע הר הגעש קרס פנימה ויצר “רצפה” של 304 קמ”ר וקוטר של 19 ק”מ עם קירות תלולים בגובה של כ-600 מ’. בתוך המכתש הזה חיים להם לא פחות מ־25 אלף בעלי חיים גדולים, כולל אוכלוסיית האריות והצבועים המנומרים הצפופה בעולם(!). כאן נמצא גם ימת סודה (אגם אלקאלי, בו ריכוז המינרלים גבוה ביותר), נחלים, ביצות, סוואנות, חורש פתוח, יער עצי שיטה ויער גשם הררי, וביניהם מסתובבים עדרי זברות, גנו וצבאים, פילים, אריות, ברדלסים תאואים ולהקות פלמינגו. המכתש הוא גם ביתם של בני שבט המסאי, רועי הבקר המופקדים על שמירת החיות מפני ציד בלתי חוקי. בתום הסיור נעשה דרכנו בחזרה לעיירה קראטו. אם יספיק הזמן נסייר בעיירה ונבקר בשוק הענק, שיש בו הכול.

סגור

צמוד למוזאון חנויות לרכישת מזכרות וחפצי נוי מעבודות המקומיים. אם נספיק נבקר גם בשוק המקומי, הגדול והמרשים. נאכל צהריים ונמשיך לשדה התעופה הבינלאומי קילימנג’רו, נטוס לאדיס אבבה ומשם בטיסת לילה ישירה בחזרה לארץ. הנחיתה בארץ ביום שלישי בבוקר.

סגור
תאריכים ומחירים

תאריכים ומחירים

יציאה
חזרה
ימים
מחיר
תוספת ליחיד
מדריכים
הערות
קובץ להדפסה
25.10.20
03.11.20
10
$4990
$650
29.11.20
08.12.20
10
$4990
$650

מחיר הטיול כולל

* טיסה בינלאומית הלוך ושוב (כולל מיסי נמל נכון ליום 1.8.18)
* ביטוח נסיעות, בריאות ומטען בסיסי
* לינה בבתי מלון ובלודג’ים מדרגה ראשונה
* רכבי מיני ואן גבוהים עם גג נפתח המאפשרים צפייה בחיות בטיולי הספארי
* כניסות לכל האתרים הכלולים כחלק מן הטיול
* מדריך ישראלי דתי מצוות שי בר אילן ומדריכים מקומיים כמתחייב
* כלכלה מלאה כשרה

המחיר אינו כולל

* טיפים לנותני שירות בחו”ל 60$ לאדם
* הוצאת ויזה כ- 50$ לאדם (תשלום ישולם בכניסה לטנזניה)
* שינוי במחירי תעופה המושפעים מהתייקרות היטלי הדלק והביטחון ומיסי נמלי התעופה
* טיפ למדריך הישראלי (מקובל 5$ לאדם לכל יום טיול)
* שינויים בשער המטבעות המקומיים לעומת הדולר מעל 2% מתאריך מתן ההצעה ועד לתשלום בפועל יחולו על הנוסע
* תנאים ואחריות כפי שמופיעים באתר האינטרנט
* יש לוודא שהדרכון בתוקף ל-6 חודשים לפחות

כדאי לדעת

ביטוח:
אנו בשי בר אילן מעניקים לכם הטבה – פוליסת ביטוח בריאות ומטען בסיסית הנרכשת קבוצתית. פוליסה זו מכסה אתכם כאנשים בריאים, עד גיל 75. באם אתם לוקחים תרופות כלשהן על בסיס קבוע, סובלים ממחלה כרונית כלשהי, הייתם מאושפזים בחצי השנה האחרונה או שחל לאחרונה שינוי במצב בריאותכם, הנכם נדרשים להרחיב את הפוליסה בכדי שתהיו מכוסים בהתאמה למצבכם. הרחבת הפוליסה היא על אחריותכם האישית בלבד ותיעשה על ידכם ישירות מול חברת הביטוח!
במקרה של הרחבת הביטוח, עלות ההרחבה בלבד תשולם על ידכם ישירות לחברת הביטוח.
הפוליסה (הבסיסית/המורחבת בהתאמה לפי הצורך) מכסה אתכם בדמי ביטול (כמפורט בסעיף תנאי ביטול) גם במקרה שתאלצו לבטל השתתפותכם בטיול מסיבות רפואיות כפי שמפורט בתנאי הפוליסה.
הטבה זו אינה ניתנת להמרה כספית כל שהיא או לזיכוי.
רק בריאות! וזכרו לא לנסוע לחו”ל ללא ביטוח המתאים למצבכם הבריאותי!

חשוב לדעת:
* יתכנו בהחלט שינויים בסדר הערים, האתרים. נעשה מאמץ להגיע לכל האתרים המפורטים.
* המחיר מבוסס על מינימום 15 נוסעים.
* במניין ימי הטיול נכללים ימי היציאות והחזרות. חובה להזמין ביטוח ל-10 ימים מלאים.
* למארגני הטיול כסוכני נסיעות אין שליטה על שרותי תעופה השונים כגון הזמנות אוכל מיוחד, מושב במטוס, שינוי זמני טיסה או איחור בטיסה. האחריות בנושא היא של חברת התעופה בלבד.

תנאי ביטול:
*עד 45 ימי עבודה* לפני יציאת הטיול יחויב הנוסע ב-47$ דמי רישום בלבד
*45-14 ימי עבודה* לפני היציאה יחויב הנוסע ב-500$
*13-7 ימי עבודה* לפני היציאה יחויב הנוסע ב-1000$
*מ-6 ימי עבודה* לפני יציאת הטיול עד למועד היציאה  יחויב הנוסע בכל מחיר הטיול כולל כל העלויות הנלוות (ויזה !)
* ימי ששי ושבת וימי חג וחול המועד בארץ, וכן ימי א’ וחגים בחו”ל אינם נחשבים למניין ימי עבודה
* במידה שכורטסו טיסות כלשהן או נקנו שירותים נוספים (ויזה, למשל) יתווספו מחיריהן לדמי הביטול הנקובים.
* יתכנו שינויים במסלול הטיול עקב שינוי בזמני טיסות פנימיות וסיבות אובייקטיביות אחרות.

 

 

 

css.php