טיול למקסיקו וגואטמלה

16 יום

תרבות ונוף אנושי עם טבע פורץ גבולות

מקסיקו – תרבות המאיה התפתחה ונפרשה על כל מרכז אמריקה במשך אלפי שנים. טרם בואם של הכובשים הספרדים הקיפה תרבות המאיה כ-14 מיליון איש שבנו ויצרו מקדשים, פסלים, תבליטי קיר וציורים, כדים, כלים ותכשיטים.

 

כתב התמונות (“הירוגליף”) טרם פוענח במלואו אבל ברור שתרבות המאיה המפותחת הבינה וחקרה אסטרונומיה כמו גם מתמטיקה. המאיה הלכה ודעכה עוד לפני בא הספרדים שרידיה נפלו בידי הפולשים הספרדים בצפון גואטמלה. הכובשים הספרדים נלחמו עתה ביורשת ממשיכת הדרך, תרבות האצטקים שהתפתחה מצפון לממלכת המאיה, במקסיקו בעיקר.האצטקים, בני שבט ה”משיקה” שלטו בצפון מקסיקו ובחלקים מארה”ב של היום. שמם שובש וממנו נגזר השם “מקסיקו”. אל העושר העצום הזה אנו באים כשאנו מגיעים למקסיקו.
הרפובליקה של מקסיקו משתרעת על שטח של כ-2 מיליון קמ”ר ואוכלוסייתה עומדת על למעלה 120 מיליון תושבים. לאחר שנים של סכסוכים אלימים עם המעצמה השכנה מצפון, למדה מקסיקו לחיות עם השכנה ואף ליהנות מיחסי השכנות.
גם כאן מהווה החקלאות מרכיב חשוב בכלכלה, הן בשל הצריכה בשוק המקומי והן בשל השוק הקרוב מאד מצפון והצמא תמיד למוצרי חקלאות טריים.
התיירות למקסיקו הולכת וצומחת בכל שנה. שרידים היסטוריים של ערים ומקדשים מונומנטליים  מתרבויות עתיקות שנכחדו, פירמידות מדורגות, אסטלות מרשימות (“עמודי ציון וזכרון”) בצד פסטיבלים ססגוניים, נוף פראי וחופים נפלאים.
ראשוני היהודים הגיעו למקסיקו כצפוי עם גלי ההגירה של האנוסים שנמלטו מספרד. אף שסביר להניח שמרביתם התבוללו ולא עמדו בלחץ הסביבתי להתכחש לכל סממן יהודי עדיין נמנעו רבים מאכילת חזיר ושמרו על מילים כמו “שבת” ו”אלוהים”. בשנת 1864 השתלטו הצרפתים על מקסיקו וגלי הגירה של יהודים מצרפת ואוסטריה מאוחר יותר קמה קהילת “היהודים האינדיאנים” צאצאי אנסים שרובם התגיירו שוב. שליט מסביר פנים הביא ב-1909 קהילת יהודים גדולה מחאלב שבסוריה. היום יש בעיר הבירה 15 בתי ספר יהודיים, למעלה מ-20 בתי כנסת. ההתבוללות במקסיקו היא מהנמוכות בעולם, פחות מ-10%.
גואטמלה – הכבוש הספרדי של יבשת אמריקה החל עם גלוי היבשת בידי כריסטופר קולומבוס ב-1492. בתחילה היו המניעים כלכליים ובסיסיים ביותר. חמדנות. לשלול שלל ולבוז בז. את ההתנגדות של המקומיים דכאו בכוח. בחרב. בעקבות חמדני הזהב הופיע הגל השני של החמדנים. ציידי הנשמות. הכנסייה הקתולית גילתה את האוצר הטמון ביבשת ושלחה את נציגיה המיסיונרים למסעות הטמעה והמרת דת. לבנות תשתית של מאמינים.
אם הגל הראשון חיפש בעיקר זהב ותכשיטים, הגל השני חיפש תעודות, ספרים, סממנים של תרבות אותם מיהר להשמיד ולמחוק. לא יוותר זכר לתרבות הכופרים.
מאז שעזבו הספרדים את גואטמלה במחצית המאה ה-19 סובלת המדינה מאי יציבות. מהפכות ומהפכות נגד שלחלקן לפחות שותף ארגון הביון האמריקאי הסי.איי.אי. כל נטייה ורמיזה לכיוון קומוניסטי הספיקה לתיוג הדובר כאויב הדמוקרטיה. גואטמלה, כמו מדינות אחרות שכנות במרכז אמריקה טעמו את נחת זרועה של השכנה הקפיטליסטית מצפון.
מרביתה של גואטמלה הררית. למעט קווי החוף והשפלה של מחוז פטאן בצפון. האקלים טרופי. מרבית הערים בדרום ההררי והממוזג יותר.
כשני שליש מהייצוא. מבוססים על חקלאות. מזון לשכנה מצפון. בננות, קני סוכר וקפה.
בשנים שאחרי האינקוויזיציה וגרוש ספרד נמלטו יהודים רבים לארצות החדשות שהתגלו מעבר לים. האנוסים שהגיעו ונטמעו באוכלוסייה אך ניסו לשמור סממנים יהודיים. הבולט והמרתק שבהם מצוי בכנסיית אנטיגואה. כל הנכנס לכנסיה עד היום הזה, בין שהוא מאמין בן מאמינים או צאצא לאנוסים שנאלצו לחיות בשקר, מנשק את המשקוף הימני בכניסה וממלמל “…שקץ תשקצנו ותעב תתעבנו”..  הם בוודאי אינם מודעים למשמעות המשפט שנהגו האנוסים למלמל בכניסה לבתי אלוהיהם וחוזרים ומדקלמים אותו כלחש קסמים.

סגור

מסלול הטיול

נבקר במצודה ובאזור מגורי כהני הדת והשליטים. נתרשם ממרכז הדתות, גואדלופ, הנחשב מקודש ביותר באמריקה הלטינית, עקב דו קיום מוזר בין הקתוליקה שהרגה בהם ורדפה אותם בעבר לבין פנתיאון אינדיאני אלילי… אולי ישכנו דתות באחווה בעולם. יתכן?

סגור

ניסע לכיכר גריבאלדי שצלילי הנגנים שלה (Mariachis) המפורסמים בעולם, ממלאים אותה מכל עבר. נצטרף לשמחה ונהנה מהאווירה והניגונים ומבתי הקפה.

סגור

נשוט בתוך הקניון המדהים, שמצוקיו הענקיים מגיעים עד לגובה של קילומטר ונמצאים משני צדי הנהר, ונצפה בבעלי החיים במקום – תנינים, ציפורים אקזוטיות ועוד.

סגור

בתום הסיור ניסע אל סן קריסטובל, “העיר הלבנה”, שנטועה בגובה של כ-2,200 מ’. נבקר במרכזה של העיר, שנחשבת למרכז סופרים, אומנים ומשוררים. נחזור לסן קריסטובל ונצא לסיור בשוק של סן קריסטובל. ניתן לראות כאן עבודות יד, אריגה ורקמה מהיפות במקסיקו. בתום הסיור, נחזור למלוננו ונתארגן לשבת. ארוחת שבת.

סגור

נשוט באגם אטיטלן הנחשב לאגם העמוק ביותר במרכז אמריקה, מוקף מדרונות תלולים ומדרום לו שוכנים שלושה הרי געש – אטיטלן (Atitlán), סן פדרו (San Pedro) וטולימן (Tolimán). הכפר המקסים, סנטיאגו אטיטלן, הוא הגדול בכפרים המקיפים את האגם. נטייל בסמטאות הכפר ונבקר בשוק המקומי. נראה את בני הכפר הלבושים בלבוש מסורתי צבעוני ומרשים.

סגור

נראה נחלים ומפלים, בעלי חיים רבים וחוות פרפרים אחת ובה צמחים מכל הסוגים, פרחים מכל הצבעים והמון פרפרים מדהימים ביופיים. נמשיך לביקור בשוק סולולה הססגוני והמסורתי. בתום הביקור ניסע לשדה התעופה ונטוס לפלורס שבאזור אל רמטה.

סגור

ייחודו של האתר הוא בחיי הג’ונגל העשירים שיפגישו אתכם עם כ-300 מיני ציפורים, קופים, עכבישי ענק, מיני יונקים וזוחלים רבים, ואינספור סוגי צמחייה מרהיבים. פירוש השם טיקאל בשפת המאיה המקומית, היא “עיר הקולות” שכן גם הקולות של החיות נשמעות מעל וגם בשל המבנים המיוחדים שנבנו בצורה אדריכלית מתוחכמת ומעניינת.

סגור
תאריכים ומחירים

תאריכים ומחירים

יציאה
חזרה
ימים
מחיר
תוספת ליחיד
מדריכים
הערות
קובץ להדפסה
22.11.20
07.12.20
16
$4980
$715

מחיר הטיול כולל

*טיסות: טיסות בין לאומיות הלוך ושוב וטיסות פנים
*מיסים: מיסי נמל ודלק נכון לתאריך 1/8/18
*בתי מלון: אכסון בבתי מלון תיירות טובה ו/או דרגה ראשונה
*ביטוח נסיעות, בריאות ומטען בסיסי
*כלכלה: חצי פנסיון: ארוחת בוקר כשרה + מצרכים להכנת כריכים לצהריים וארוחת ערב חמה.
*תחבורה יבשתית: אוטובוס תיירים נוח ממוזג לביצוע תכנית הטיול
*סיורים: סיורים בהתאם לתוכנית הטיול
*מדריך מקומי דובר אנגלית
*דמי כניסה לאתרים: דמי כניסה לאתרים השונים המופיעים בתוכנית הטיול
*מלווה קבוצה: מדריך מצוות שי בר אילן

המחיר אינו כולל

*טיפים לנותני השירות בחו”ל בסך 130$ לאדם
*הוצאת אשרה-ויזה במידת הצורך
*הוצאות בעלות אופי אישי
*טיפ למדריך הישראלי (מקובל 5$ לאדם לכל יום טיול)
*מיסי נמל בחו”ל (שישולמו ישירות בחו”ל)
*מופעים שלא כלולים בתכנית
*הוצאות בעלות אופי אישי
*כל מה שלא צוין בסעיף “המחיר כולל”

כדאי לדעת

חשוב לדעת:
* ימי שישי ושבת, ימי חג וחול המועד בארץ, ימי א‘ וחגים בחו”ל אינם נחשבים למניין ימי עבודה
* במידה והוצאו כרטיסי טיסה כלשהן או נקנו שירותים נוספים כגון אשרה וכד‘, יתווספו מחיריהן לדמי הביטול הנקובים לעיל
* מחיר הטיול מבוסס על מינימום של 25 נוסעים משלמים
* על הנוסע מוטלת האחריות להגיע למפגש הקבוצה ולהתעדכן סופית, בכל השינויים הרבים המתבצעים במסלול הסופי לאחר עדכון טיסות פנים ושינויי סוכני הנסיעות בחו”ל. כל מסלול עובר שינויים בהתאם לנ”ל ובנסיבות שינויי אקלים רציניים או מפגעים ושינויים הכרחיים. אין לנו כסוכני נסיעות שליטה על שינויים רבים המתבקשים בחלוף החודשים הרבים מאז תכנון הטיול המקורי. בכל מקרה שהנוסע ימצא לנכון לבטל ההרשמה לטיול עקב השינויים במסלול, יוחזר לנוסע כל כספו.
* בצוע הטיול כפוף לתנאים ואחריות כפי שמופיעים באתר האינטרנט
* יש לוודא שהדרכון תקף ל-6 חודשים לפחות
* יתכנו שינויים במסלול הטיול עקב שינוי בזמני טיסות פנימיות וסיבות אובייקטיביות אחרות

ביטוח:
אנו בשי בר אילן מעניקים לכם הטבה – פוליסת ביטוח בריאות ומטען בסיסית הנרכשת קבוצתית. פוליסה זו מכסה אתכם כאנשים בריאים, עד גיל 75. באם אתם לוקחים תרופות כלשהן על בסיס קבוע, סובלים ממחלה כרונית כלשהי, הייתם מאושפזים בחצי השנה האחרונה או שחל לאחרונה שינוי במצב בריאותכם, הנכם נדרשים להרחיב את הפוליסה בכדי שתהיו מכוסים בהתאמה למצבכם. הרחבת הפוליסה היא על אחריותכם האישית בלבד ותיעשה על ידכם ישירות מול חברת הביטוח!
במקרה של הרחבת הביטוח, עלות ההרחבה בלבד תשולם על ידכם ישירות לחברת הביטוח.
הפוליסה (הבסיסית/המורחבת בהתאמה לפי הצורך) מכסה אתכם בדמי ביטול (כמפורט בסעיף תנאי ביטול) גם במקרה שתאלצו לבטל השתתפותכם בטיול מסיבות רפואיות כפי שמפורט בתנאי הפוליסה.
הטבה זו אינה ניתנת להמרה כספית כל שהיא או לזיכוי.
רק בריאות! וזכרו לא לנסוע לחו”ל ללא ביטוח המתאים למצבכם הבריאותי!

תנאי ביטול:
מרגע ההרשמה 47$ אמריקאי לנוסע בגין דמי ביטול אשר יגבו בכל מקרה
* מ-21-45 ימי עבודה טרם היציאה לטיול: 30% ממחירו של הטיול לנוסע (בטיולים לדרום אמריקה דמי הביטול חלים החל מ 60 ימי עבודה טרם יציאת הטיול מהארץ)
* מ-7-20 ימי עבודה טרם היציאה לטיול: 50% ממחירו של הטיול לנוסע
* פחות מ-7 ימי עבודה טרם היציאה לטיול: 100% דמי ביטול כולל כל העלויות הנלוות כגון ויזה וכד‘
* דמי ביטול לטיסות הפנים: כל טיסה שכורטסה, יחולו דמי ביטול מלאים על הנוסע. בפני הנרשמים לרכוש ביטוח לטיול מיד עם ההרשמה בעבור ימי הטיול. דבר זה מבטיח החזר הוצאות במקרה של ביטול השתתפות. ניתן לרכוש ביטוח בתנאים מועדפים במשרדנו.

css.php