טיול למקסיקו וגואטמלה16 יום

תרבות ונוף אנושי עם טבע פורץ גבולות

מקסיקו – תרבות המאיה התפתחה ונפרשה על כל מרכז אמריקה במשך אלפי שנים. טרם בואם של הכובשים הספרדים הקיפה תרבות המאיה כ-14 מיליון איש שבנו ויצרו מקדשים, פסלים, תבליטי קיר וציורים, כדים, כלים ותכשיטים.

 

כתב התמונות (“הירוגליף”) טרם פוענח במלואו אבל ברור שתרבות המאיה המפותחת הבינה וחקרה אסטרונומיה כמו גם מתמטיקה. המאיה הלכה ודעכה עוד לפני בא הספרדים שרידיה נפלו בידי הפולשים הספרדים בצפון גואטמלה. הכובשים הספרדים נלחמו עתה ביורשת ממשיכת הדרך, תרבות האצטקים שהתפתחה מצפון לממלכת המאיה, במקסיקו בעיקר.האצטקים, בני שבט ה”משיקה” שלטו בצפון מקסיקו ובחלקים מארה”ב של היום. שמם שובש וממנו נגזר השם “מקסיקו”. אל העושר העצום הזה אנו באים כשאנו מגיעים למקסיקו.
הרפובליקה של מקסיקו משתרעת על שטח של כ-2 מיליון קמ”ר ואוכלוסייתה עומדת על למעלה 120 מיליון תושבים. לאחר שנים של סכסוכים אלימים עם המעצמה השכנה מצפון, למדה מקסיקו לחיות עם השכנה ואף ליהנות מיחסי השכנות.
גם כאן מהווה החקלאות מרכיב חשוב בכלכלה, הן בשל הצריכה בשוק המקומי והן בשל השוק הקרוב מאד מצפון והצמא תמיד למוצרי חקלאות טריים.
התיירות למקסיקו הולכת וצומחת בכל שנה. שרידים היסטוריים של ערים ומקדשים מונומנטליים  מתרבויות עתיקות שנכחדו, פירמידות מדורגות, אסטלות מרשימות (“עמודי ציון וזכרון”) בצד פסטיבלים ססגוניים, נוף פראי וחופים נפלאים.
ראשוני היהודים הגיעו למקסיקו כצפוי עם גלי ההגירה של האנוסים שנמלטו מספרד. אף שסביר להניח שמרביתם התבוללו ולא עמדו בלחץ הסביבתי להתכחש לכל סממן יהודי עדיין נמנעו רבים מאכילת חזיר ושמרו על מילים כמו “שבת” ו”אלוהים”. בשנת 1864 השתלטו הצרפתים על מקסיקו וגלי הגירה של יהודים מצרפת ואוסטריה מאוחר יותר קמה קהילת “היהודים האינדיאנים” צאצאי אנסים שרובם התגיירו שוב. שליט מסביר פנים הביא ב-1909 קהילת יהודים גדולה מחאלב שבסוריה. היום יש בעיר הבירה 15 בתי ספר יהודיים, למעלה מ-20 בתי כנסת. ההתבוללות במקסיקו היא מהנמוכות בעולם, פחות מ-10%.
גואטמלה – הכבוש הספרדי של יבשת אמריקה החל עם גלוי היבשת בידי כריסטופר קולומבוס ב-1492. בתחילה היו המניעים כלכליים ובסיסיים ביותר. חמדנות. לשלול שלל ולבוז בז. את ההתנגדות של המקומיים דכאו בכוח. בחרב. בעקבות חמדני הזהב הופיע הגל השני של החמדנים. ציידי הנשמות. הכנסייה הקתולית גילתה את האוצר הטמון ביבשת ושלחה את נציגיה המיסיונרים למסעות הטמעה והמרת דת. לבנות תשתית של מאמינים.
אם הגל הראשון חיפש בעיקר זהב ותכשיטים, הגל השני חיפש תעודות, ספרים, סממנים של תרבות אותם מיהר להשמיד ולמחוק. לא יוותר זכר לתרבות הכופרים.
מאז שעזבו הספרדים את גואטמלה במחצית המאה ה-19 סובלת המדינה מאי יציבות. מהפכות ומהפכות נגד שלחלקן לפחות שותף ארגון הביון האמריקאי הסי.איי.אי. כל נטייה ורמיזה לכיוון קומוניסטי הספיקה לתיוג הדובר כאויב הדמוקרטיה. גואטמלה, כמו מדינות אחרות שכנות במרכז אמריקה טעמו את נחת זרועה של השכנה הקפיטליסטית מצפון.
מרביתה של גואטמלה הררית. למעט קווי החוף והשפלה של מחוז פטאן בצפון. האקלים טרופי. מרבית הערים בדרום ההררי והממוזג יותר.
כשני שליש מהייצוא. מבוססים על חקלאות. מזון לשכנה מצפון. בננות, קני סוכר וקפה.
בשנים שאחרי האינקוויזיציה וגרוש ספרד נמלטו יהודים רבים לארצות החדשות שהתגלו מעבר לים. האנוסים שהגיעו ונטמעו באוכלוסייה אך ניסו לשמור סממנים יהודיים. הבולט והמרתק שבהם מצוי בכנסיית אנטיגואה. כל הנכנס לכנסיה עד היום הזה, בין שהוא מאמין בן מאמינים או צאצא לאנוסים שנאלצו לחיות בשקר, מנשק את המשקוף הימני בכניסה וממלמל “…שקץ תשקצנו ותעב תתעבנו”..  הם בוודאי אינם מודעים למשמעות המשפט שנהגו האנוסים למלמל בכניסה לבתי אלוהיהם וחוזרים ומדקלמים אותו כלחש קסמים.

סגור
css.php